Ana Sayfa » WordPress Beyaz Ekran Hatası: Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

WordPress Beyaz Ekran Hatası: Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

gönderen markazu
56 görüntüleme
WordPress Beyaz Ekran Hatası: Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

WordPress Beyaz Ekran Hatası, bir WordPress sitesi sahibi için karşılaşabileceği en sinir bozucu sorunlardan biridir. Bu hata genellikle bir eklentinin veya temanın uyumsuzluğundan kaynaklanır. Fakat endişelenmeyin, bu hatayı çözmenin birkaç yolu vardır.

WordPress’te Beyaz Ekran Hatasının Nedenleri

WordPress’te beyaz ekran hatasının birkaç yaygın nedeni vardır. WordPress beyaz sayfa hatası genellikle bir PHP hatası veya hafıza sınırlamasından kaynaklanır.

Hafıza Sınırlamasını Artırma

WordPress Beyaz Ekran Hatası: Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

WordPress’te beyaz ekran hatası genellikle hafıza sınırlamasının dolması nedeniyle oluşur. Bu durumu çözmenin bir yolu, WordPress hafıza limitini artırmaktır.

Eklentileri Kontrol Etme

Beyaz ekran hatası genellikle bir eklenti veya tema uyumsuzluğu nedeniyle oluşur. Hatalı eklentiyi bulup devre dışı bırakmanız gerekir.

Temayı Değiştirme

Eğer hala WordPress beyaz sayfa hatası yaşıyorsanız, temanız sorunlu olabilir. WordPress yönetici panelinden temanızı varsayılan temaya döndürmeyi deneyin.

Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirme

WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirerek, beyaz ekran hatasının kaynağını bulabilirsiniz.

WordPress Beyaz Ekran Hatası: Kod ile Müdahale

WordPress Beyaz Ekran Hatası: Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

Uzun yıllar boyunca WordPress platformunda çalışıyorsanız, WordPress Beyaz Ekran Hatası ile muhtemelen tanışmış olabilirsiniz. Bu hatayı tetikleyen çeşitli faktörler mevcuttur. Örneğin, sisteminizdeki bellek dolmuş olabilir, yeni kurduğunuz bir eklenti soruna neden olabilir ya da hosting hizmetinizle ilgili bir problem mevcut olabilir. Bunların yanı sıra, kullandığınız temanın da bu hatala yol açmış olma ihtimali vardır.

Hatanın kaynağını belirlemek için, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli olacaktır:

error_reporting(E_ALL); ini_set(‘display_errors’,1);
define(‘WP_DEBUG’, true);

Hatanın nedenini anladıktan sonra, durumu çözebilmek için doğru stratejileri belirlemelisiniz. Eğer sorunlu eklentiler hatanın kaynağıysa, eklentileri tek tek devre dışı bırakarak hatalı olanı belirleyip, onu kaldırabilirsiniz. Hatta temanız sorun yaratıyorsa, temayı değiştirerek veya hatalı olan kod parçasını düzelterek çözüm üretmek mümkün. Eğer bellek dolum hatası alıyorsanız, WordPress’in bellek limitini yükseltmek gerekecektir.

Veritabanını Kontrol Etme

Beyaz ekran hatası, veritabanında bir sorun olduğuna sinyal vermesi de mümkün. Veritabanınızı kontrol etmek, sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olacaktır.

WordPress Beyaz Ekran Hatası, çözülmesi gereken bir sorun olsa da, yukarıda belirtilen adımların her biri, WordPress kullanıcılarının bu yaygın hatayı gidermelerine yardımcı olacaktır. Unutmayın, her zaman yedeklerinizi kontrol etmeli ve sitenizde değişiklik yapmadan önce güncel bir yedekleme yapmalısınız.

Benzer yazılar

Yorum Yap